Results

Optimist Team Racing Highlights

SailStrong Red: 2014 Lauderdale YC Team Race – 1st Place (LIMA Red:), 2014 USODA Team Race Midwinters – 1st place (JC Hermus, Thomas Rice, Maddie Hawkins, Gray Benson, Clayton Johnson), 2013 Lauderdale YC Team Race – 1st Place (JC Hermus, Thomas Rice, Maddie Hawkins, Gray Benson, Clayton Johnson), 2013 USODA Team Race Midwinters – 3rd Place (JC Hermus, Thomas Rice, Gray Benson, Maddie Hawkins, Hannah Steadman)

SailStrong Blue: 2013 USODA Team Race Nationals – 2nd place (Gray Benson, Maddie Hawkins, Sam Bruce, Jordan Bruce, Madeleine Rice) 

Optimist Fleet Racing Highlights 

US Opti National Team Members – 2014-13: Sam Bruce, Maddie Hawkins, Walter Henry, Michael Pinto, Thomas Rice 2013-14: Sam Bruce, Thomas Rice 2012-13: Gray Benson, Thomas Rice

US Opti Development Team Members – 2013-14: Harrison Bailey, Jordan Bruce, Ian Jezak, Michelle Lahrkamp, Brendan Little, Madeleine Rice

Opti Worlds Team 2013: JC Hermus 

Opti Europeans Team – 2013: Kathryn Hall 2015: Thomas Rice (1st Place Boys) 

Opti South Americans Team – 2014: Thomas Rice 2013: JC Hermus, Thomas Rice 2012: JC Hermus

Opti North Americans Team2014 Sam Bruce, Maddie Hawkins, Michael Pinto, Thomas Rice 2013: Thomas Rice, Michelle Lahrkamp 2012: JC Hermus

USODA National Championship – 2013 Thomas Rice 3rd, 2012 JC Hermus 

Team Event Results Since September 2011

IODA South American Championship, Punta del Este, Uruguay, April 2014 – 158 Optis – Thomas Rice 21st

USODA Sunshine State Championship, Jensen Beach, FL, March 2014 185 Optis – Thomas Rice 11th, Michelle Lahrkamp 16th, Maddie Hawkine 21st, Sam Bruce 24th, Ian Jezak 26th, Madeleine Rice 30th, Jordan Bruce 32nd, Nick Chisari 52nd, Reed Menszer 54th, Caroline 62nd, Torrey Chisari 115th, Vanessa Lahrkamp 125th, Ellie Menszer 132nd, Adra Ivancich 138th, Harrison Menszer 159th

Palamost International Optimist Trophy, Palamos, Spain – 400 Optis -Thomas Rice 35th, JC Hermus 40th, Madeleine Rice 58th, Michelle Lahrkamp 63rd

USODA Valentines Day Regatta, St. Petersburg YC, February 2014 – 220 RWB Optis, Only 1 race sailed, All places ties, Thomas RIce 3rd, Maddie Hawkins 27th, Michael Pinto 33rd, Harrison Bailey 41st, Madeleine Rice 43rd, Colleen Obrien 55th, Sam Bruce 83rd, Jordan Bruce 89th, Dana Haig 101st, Liam Randall 119th, Adra Ivancich 135th, Torrey Chisari 139th, Michaela Obrien 141st, Nick Chisari 159th, John McCarthy 193rd

USODA Team Race Midwinter Championship, Lakewood Yacht Club, Seabrook, TX, January 2014 – 20 Teams – SailStrong Red 1st Gold Fleet (Thomas Rice, JC Hermus, Gray Benson, Maddie Hawkins, Clayton Johnson), SailStrong Blue 2nd Silver Fleet (10th Overall) (Madeleine Rice, Michelle Lahrkamp, Sam Bruce Walter Henry, Jordan Bruce), SailStrong White 6th Silver Fleet (14th Overall) (Caroline Benson, Stan Picard, Jack Farrell, Chapman Petersen, Vanessa Lahrkamp) 

Orange Bowl International Youth Regatta, Coral Reef Yacht Club, December 2013 – 240 RWB Optis – Thomas Rice 4th Overall, JC Hermus 5th Overall, Gray Benson 34th, Maddie Hawkins 36th, Sam Bruce 42nd, Brendan Little 48th, Stan Picard 67th, Harrison Bailey 69th, Madeleine Rice 70th, Alex Mazzeo 72nd, Michael Pinto 77th, Chapman Petersen 79th, 3rd White, Jordan Bruce 81st, Chase Carraway 85th, Nick Chisari 86th, Michelle Lahrkamp 94th, Caroline Benson 114th, Liam Randall 133rd, Matthew Monts 145th, Torrey Chisari 156th, Ian Thomas 160th, Vanessa Lahrkamp 170th, Justin Smith 190th, Adra Ivancich 223rd, Thomas Mazzeo 235

US Sailing Junior Olympic Sailing Festival, US Sailing Center Martin County, Jensen Beach, FL December 2013 – 132 RWB Optis – Jordan Bruce 2nd, Thomas Rice 5th, Maddie Hawkins 6th, Ian Jezak 11th, Sam Bruce 20th, Michelle Lahrkamp 32nd, Nick Chisari 39th, Madeleine Rice 48th, Torrey Chisari 60th, Vanessa Lahrkamp 88th

Lauderdale Yacht Club Optimist Team Race Championship, October 2013 – 20 Teams – SailStrong Red 1st (Thomas Rice, JC Hermus, Maddie Hawkins, Gray Benson, Clayton Johnson), SailStrong Blue 5th (Michelle Lahrkamp, Madeleine Rice, Sam Bruce, Walter Henry, Sam Bruce, Jordan Bruce), SailStrong White 13th (Alex Ellis, Caroline Benson, Vanessa Lahrkamp, Jack Farrell, Alex Mazzeo) 

USODA West Coast Championship, Spring International Teams Qualifier, Cabrillo Beach Yacht Club, CA, October 2013 – 187 RWB Optis – Thomas Rice 4th, Clayton Johnson 17th, Gray Benson 33rd, Madeleine Rice 40th, Sam Bruce 49th, Michelle Lahrkamp 60th, Stan Picard 81st, Jordan Bruce 92nd, Chapman Petersen 96th, Dana Haig 112th, Ian Thomas 147th, Vanessa Lahrkamp 162nd

USODA Atlantic Coast Championship, Seawanhaka Corinthian YC, September 2013 – 240 RWB Optis – JC Hermus 2nd, Sam Bruce 6th, Thomas Rice 7th, Maddie Hawkins 12th, Stan Picard 23rd, Emily Haig 31st, Gray Benson 32nd, Walter Henry 34th, Michelle Lahrkamp 36th, Ian Jezak 38th, Jordan Bruce 40th, Clayton Johnson 44th, Mark Bourdin 48th, Brendan Lord 49th, Alex mazzeo 59th, Chase Carraway 63rd, Michael Pinto 64th, Madeleine Rice 66th, Jack Farrell 74th, Nick Chisari 92nd, Caroline Benson 93rd, Brendan Little 99th, Liam Randall 100th, Harrison Bailey 102nd, Colleen Obrien 117th, Dana Haig 119th, Torrey Chisari 129th, Michaela Obrien 131st, Lauren Krim 145th, Vanessa Lahrkamp 150th, John McCarthy 176th, Justin Smith 177th, Nati Arad 186th, Zachary York 189th, Patrick York 209th, Adra Ivancich 228th

USODA NJ State Championship, Brant Beach YC, August 2013

USODA New England Championship, Portland, ME, August 2013 – 290 RWB Optis – JC Hermus 1st, Kathryn Hall 12th, 1st Girl, Thomas Rice 20th, Michelle Lahrkamp 22nd, Sam Bruce 27th, Maddie Hawkins 28th, Thomas Hall 42nd, Gray Benson 51st, Walter Henry 56th, Stan Picard 57th, Liam Randall 153rd, Torrey Chisari 168th, Colleen Obrien 190th, Maddie Kaller 216th, Michaela Obrien 228th, Vanessa Lahrkamp 230th, Adra Ivancich 285th 

IODA World Championship 2013, Lake Garda, Italy – JC Hermus 40th of 260 boats 

IODA North American Championship, Bermuda – 176 Boats, Thomas Rice 23rd, Michelle Lahrkamp 50th

USODA National Championship, Grosse Point YC, Detroit, MI – July 11-14, 2013 Gold Fleet: Thomas Rice 3rd Overall, 1st Blue, Thomas Hall 9th Overall, 1st White, Maddie Hawkins 10th, 3rd Girl, 3rd Blue, Boyd Bragg 23rd, Sam Bruce 26th, Michael Pinto 28th, Stan Picard 47th, Brendan Little 51st, Reed Menszer 54th, Jordan Bruce 64th, Madeleine Rice 67th, Caroline Benson 69th, Chapman Petersen 72nd, Jagan Subbiah 79th, Gray Benson 81st Silver Fleet: Daven Subbiah 1st, Nick Chisari 5th, Eloise Burn 40th, Harrison Menszer 57th, Liam Randall 74th, Cordelia Burn 82nd, Torrey Chisari 86th, Ellie Menszer 93rd, Michaela Obrien 112th, Colleen Obrien 117th

USODA Team Race National Championship, Grosse Point YC, Detroit, MI – July 7-9, – SailStrong Blue (Gray Benson, Madeleine Rice, Maddie Hawkins, Sam Bruce, Jordan Bruce) 2nd Place Gold Fleet, SailStrong White (Brendan Little, Caroline Benson, Stan Picard, Nick Chisari, Torrey Chisari) 3rd Place Silver Fleet

IODA European Championship 2013  – Kathryn Hall 35th of 102 boats (Girls sail in separate fleet) 

NY State Optimist Championship, The Waterfront Center, Oyster Bay, NY – June 15, 2013 – 57 Boats – JC Hermus 2nd Overall (NY State Champion), 1st Blue Fleet, Thomas Rice 3rd, 2nd Blue, Kathryn Hall 4th, 2nd Red, 1st Girl, Jack Brown 5th, 3rd Red, Gray Benson 8th, Sam Bruce 9th, 3rd Blue, Michelle Lahrkamp 12th, 3rd Girl, Maddie Hawkins 13th, 4th Girl, Luke Arnone 17th, Madeleine Rice 19th, Michael Pinto 21st, Brandon Lord 24th, Thomas Hall 25th, Clayton Johnson 26th, Jordan Bruce 27th, Sarah Burn 29th, Liam Randall 36th, Brendan Little 38th, Walter Henry 39th, Torrey Chisari 44th, Vanessa Lahrkamp 44th, 3rd White, Nicholas Chisari 49th, Colleen Obrien 51st, Adra Ivancich 55th, Michaela Obrien 57th 

USODA Team Trials, Pewaukee, WI, May 2013 – 195 Boats, JC Hermus 4th Overall, 1st Blue Fleet, Clayton Johnson 9th, Thomas Rice 15th Overall, 2nd Blue Fleet, Sam Bruce 48th Overall, 3rd White Fleet, Gray Benson 50th, Kathryn Hall 55th, Michelle Lahrkamp 62nd, Daven Subbiah 82nd, Jordan Bruce 93rd, Brendan Little 95th, Jagan Subbiah 98th, Maddie Hawkins 104th, Boyd Bragg 108th, Hannah Steadman 113th, Thomas Hall 120th, Brendan Lord 124th, Madeleine Rice 136th, Peter Barron 139th, Max Mayol 140th, Lawson Levine 170th, Jake Vickers 172nd, Nick Chisari 184th, Chapman Petersen 188th 

Lake Garda Optimist Meeting, Riva del Gard, Italy, March 2013 – Juniores Fleet (12 and Up) – 900 Optis in Gold, Silver, Bronze, Emerald, and Pearl Fleets, Jake Vickers 11th Bronze, Stephanie Houck 77th Bronze, Cadetti Fleet (11 and Under) – 260 Boats split in Gold and Silver Fleets, Maddie Hawkins 13th Gold, Madeleine Rice 34th Gold

IODA South American Championship, Porto Alegre, Brazil, March 2013 – 144 Boats, Thomas Rice 12th, JC Hermus 17th 

USODA Valentine’s Day Regatta, St. Petersburg, FL – 190 Gold Fleet RWB Optis, Hannah Steadman 8th Overall, 7th Red, Thomas Rice 35th, Lawson Levine 38th, Madeleine Rice 50th, 5th White, Sam Bruce 53rd, 6th White, Michelle Lahrkamp 56th, Jake Vickers 60th, Nick Chisari 65th, Maddie Hawkins 70th, 8th White, Jordan Bruce 80th, Kimmie Leonard 82nd, Harrison Menszer 88th, Reed Menszer 92nd, Sloane Kratzman 94th, Michael Pinto 98th, Chapman Petersen 100th, Ellie Menszer 163rd, Torrey Chisari 182nd

USODA Team Race Midwinters. US Sailing Center of Martin County, Jensen Beach, FL – 21 Teams, SailStrong Red 3rd (Thomas Rice, JC Hermus, Hannah Steadman, Gray Benson, Maddie Hawkins), SailStrong White 12th (Stephanie Houck, Kathryn Hall, Peter Barron, Caroline Benson), SailStrong Blue 14th (Lawson Levine, Madeleine Rice, Sam Bruce, Michelle Lahrkamp), SailStrong Purple 19th (Brendan Little, Thomas Hall, Jordan Bruce, Nick Chisari)

Orange Bowl Regatta – Coral Reef Yacht Club, Miami – 250 RWB Optis, Thomas Rice 29th Overall, 6th Blue Fleet, Hannah Steadman 36th, Sam Bruce 39th, 1st White Fleet, Peter Barron 53rd, Kathryn Hall 57th, Maddie Hawkins 64th, 2nd White, Lawson Levine 86th, Daven Subbiah 87th, 5th White, Jordan Bruce 100th, 8th White, Brendan Little 101st, Jake Vickers 112th, Thomas Hall 122nd, Jagan Subbiah 141st, Madeleine Rice 145th, Chapman Petersen 147th, Kimmie Leonard 174th, Sloane Kratzman 241st

Junior Olympic Sailing Festival – US Sailing Center Martin County, Jensen Beach, FL – 104 RWB Optis Thomas Rice 5th Overall, 2nd Blue, Maddie Hawkins 15th Overall, 1st White , Sam Bruce 21st, 2nd White, Jake Vickers 22nd, Madeleine Rice 25th, 4th White, Jordan Bruce 27th, Michelle Lahrkamp 44th, Ryan Hunter 59th, Nicholas Chisari 61st, Lake Sanford 80th, Torrey Chisari 93rd

USODA Midwinter Champs – Southern YC, New Orleans, LA – Spring Teams Qualifier – 210 Boats – JC Hermus 3rd Overall, 2nd Blue Fleet, Thomas Rice 14th, 3rd Blue, Gray Benson 23rd, Rayne Duff 55th, 1st White Fleet, Kathryn Hall 66th, Maddie Hawkins 72nd, 3rd White, Sam Bruce 77th, 4th White, Jake Vickers 81st, Madeleine Rice 84th, 5th White, Thomas Hall 87th, 6th White, Stephanie Houck 99th, Jordan Bruce 102nd, 8th White, Porter Kavle 112th, Brendan Little 127th, Lawson Levine 132nd, Caroline Benson 136th, Chapman Petersen 152nd, Connor Kavle 154th, Reed Menszer 170th, Harrison Menszer 185th, Ellie Menszer 194th

Opti Atlantic Coast Team Race – Little Egg Harbor YC, NJ – 12 Teams – SailStrong Red (JC Hermus, Thomas Rice, Gray Benson, Maddie Hawkins, Michelle Lahrkamp) 1st place, SailStrong Blue (Thomas Hall, Kathryn Hall, Madeleine Rice, Caroline Benson, Brendan Little) 6th Place 

USODA Atlantic Coast Champs – Little Egg Harbor YC, NJ – 244 boats – JC Hermus 6th Overall 1st Blue, Thomas Rice 28th, 5th Blue, Kathryn Hall 43, Gray Benson 46, Jake Vickers 53, Porter Kavle 54, Stephanie Houck 56, Michelle Lahrkamp 68, Thomas Hall 74, 2nd White, Maddie Hawkins 75, 3rd White, Brendan Little 79, Sam Bruce 82, 4th White, Madeleine Rice 84, 5th White, Trevor Lanigan 88, Nick Chisari 93, Jax van der Veen 95, Aidan Morgan 98, Caroline Benson 105, Camille White 108, Michael Pinto 119, Kimmie Leonard 125, Jordan Bruce 138, 7th White, Sloan Kratzman 156, Liam Randall 179

USODA South East Champs – Camp SeaGull, North Carolina – September 2012 – Thomas Rice 1st Overall, 1st Blue Fleet, Maddie Hawkins 6th Overall, 1st White Fleet, Porter Kavle 11th, 3rd Blue, Brendan Little 13th, 5th Blue, Jake Vickers 14th, Sam Bruce 17th, 2nd White, Jordan Bruce 28th, 4th White, Aidan Morgan 36th, Madeleine Rice 37th, 5th White, Kimmie Leonard 39th, Michael Pinto 48th

USODA New England Champs – Newport, RI – August 2012 – 325 Boats – JC Hermus 2nd, Gray Benson 34, Thomas Rice 35, Stephanie Houck 66, Caroline Benson 69, Brendan Little 81, Porter Kavle 87, Madeleine Rice 140, Michelle Lahrkamp 156, Kimmie Leonard 162, Reed Menszer 230, Harrison Menszer 240, Ellie Menszer 299

USODA National Championship – Sandusky Ohio – July 2012 – 277 Boats – JC Hermus 4, Thomas Rice 16, Joe LaForgia 31, Jack Brown 38, Gray Benson 44, Stephanie Houck 69, Caroline Benson 84, Kathryn Hall 88, Porter Kavle 94, Julia LaForgia 104, Camille White 121, Sinead McManus 132, Brendan Little 135, Madeleine Rice 139, Margaret MacCormack 147, Thomas Hall 150, Michelle Lahrkamp 155, Reed Menszer 218, Ellie Menszer 240, Harrison Menszer 241

USODA Girls National Championship – Sandusky, Ohio – 102 Boats – Sinead McManus 6, Julia LaForgia 10, Caroline Benson 14, Stephanie Houck 21, Camille White 29, Margaret MacCormack 31, Madeleine Rice 38, Michelle Lahrkamp 46, Kathryn Hall 49, Ellie Menszer 86

USODA Team Race National Championship – Sandusky, Ohio – SailStrong Red (JC Hermus, Thomas Rice, Gray Benson, Stephanie Houck, Porter Kavle) 4th of 26 Teams, SailStrong White and Blue finish is Bronze Fleet. 

Chesapeake Bay Junior Olympic Regatta – Annapolis YC – July 2012 – 60 RWB Optis – JC Hermus 1, Gray Benson 3, Stephanie Houck 12, Caroline Benson 13, Camille White 14, Brendan Little 15

Volvo Ocean Race Youth Academy Team Race – May 2012 – Miami Team SailStrong 1: JC Hermus, Thomas Rice, Stephanie Houck, Aaron Helmly, and Gray Benson 4th of 8 teams. 

USODA Team Trials – April 2012 – Brant Beach, NJ – 186 Boats – JC Hermus 7th, Jack Brown 37, Gray Benson 42, Gage Schoenherr 45, Julia Leighton 81, Sean Crabb 82, Will Whitmore 88, Porter Kavle 98, Tim Lojek 106, Thomas Rice 107, Stephanie Houck 118, Luke Arnone 119 (1st White Fleet), Aaron Helmly 127, Sinead McManus 132, Joey LaForgia 133, Kathryn Hall 141, Brendan Little 144, Antonia Bentel 157, Margaret MacCormack 161, Reed Menszer 184

IODA South American Championship – April 2012 – Buenos Aires, Argentina – JC Hermus 32nd Overall, 2nd Junior, and part of the 2nd Place US Team in Team Racing. 

Magic Marine Easter Regatta – April 2012 – Lake Braasemermeer, Holland – Thomas Rice Gold Fleet 79th, 3rd American, Porter Kavle Bronze Fleet 8th, Aaron Helmly Bronze Fleet 33rd

Team FOR Invitational Regatta – March 3-4 – Clearwater Community Sailing Center – 75 Boats Opti RWB – JC Hermus 12, Thomas Rice 16, Aaron Helmly 28, Porter Kavle 35, Gray Benson 47 

Valentines Day Regatta 2012 – Feb 4-5 – St. Petersburg YC – 208 Boats Opti RWB – Julia Leighton 23 (2nd Girl), Jack Brown 26 (8th Blue), Thomas Rice 27 (9th Blue), Joey LaForgia 39, Will Whitmore 40, Sinead McManus 46, Gray Benson 48, Reed Menszer 62, Brendan Little 63, Benton Amthor 95, Kathryn Hall 106, Julia LaForgia 118, Caroline Benson 154, Thomas Hall 157, Madelein Rice 159, 

Orange Bowl International Regatta 2011 – 206 Boats Opti RWB – Joe LaForgia 56, Thomas Rice 63, Brendan Little 115, Nick Brady 128, Michelle Lahrkamp 155, Madeleine Rice 161,  Julia LaForgia 162 

Junior Olympic Sailing Festival, US Sailing Center of Martin County – Dec 3-4, 2011 – 74 boats Opti RWB – Julia Leighton 23, Thomas Rice 24 (9th Blue Fleet), Madeleine Rice 51 (4th White Fleet)

USODA Midwinters – Nov 25-26 – 80 Boats – Brendan Little 17th 

Halloween Howl, Annapolis YC – Oct 22-23, 2011 – 29 boats Opti RWB- Josh Paper 2nd, Gray Benson 3rd, Caroline Benson 7th, Aaron Helmly 8th, Aidan Morgan 12th, Camille White 18th. 

NY State Opti Champs – Oct 22, 2011 – 59 boats – Link to results – JC Hermus 1st, Joe LaForgia 3rd, Thomas Rice 14th, Michelle Lahrkamp 34th/2nd White Fleet, Julia LaForgia 38th, Madeleine Rice 49th 

USODA Southeast Champs 2011 – Spring Team Qualifier (243 boats) – Link to Results – JC Hermus 10, Nick Brady 24, Chrissie Klingler 56, Mehvish Khan 62, Gray Benson 65, Antonia Bentel 72, Thomas Rice 98, Joey LaForgia 113, Aaron Helmly 130, Caroline Beson 158, Julian LaForgia 165, Aidan Morgan 171, Madeleine Rice 207




Advertisements